İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

14 Mart Tıp Bayramı

Akciğer Kanseri Teşhisi

Bu yazıyı paylaş

14 Mart Tıp Bayramı konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

1. Dünya savaşının sonlarında, 1919 yılında, İstanbul'un işgal edildiği günlerde tıp öğrencilerinin yabancı işgalcilere bir tepki olarak kutlanan tıp bayramı bu yıl da coşkuyla kutlandı. 

14 mart 1919'dan günümüze kadar gelen bu önemli gün genişletilerek sağlık haftası olarak kutlanmaktadır. Tarihteki ilk "tıpçı" Aesculapius’dur. Homeros Aesculapius'dan bahsederken: “Çağır Asklepios oğlunu, kusursuz hekimi” demiştir.

Zeus tarafından öldürülen Asklepios sonrasında yine Zeus tarafından tıp tanrısı olarak ilan edilir. Tıp ambleminde yer alan yılan figürü Asklepios'a hitafen ortaya çıkmıştır. Asklepios sözcüğü “Askalabos” sözcüğünden gelir ve bu yılan demektir.

Gerçekte varlığı kesin olarak bilinen kişi ise Hippocrates'tir. Milattan önce 460-450 yılları arasında doğmuş ve Kos adasında doğup büyümüştür. Hipokrat tıbba b,y,k katkılar sağlamıştır. Hekimler günümüzde Hipokrat Yemini ederler.

14 Mart Tıp Bayramı hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Göğüs Boşluğunda Sıvı Birikimi Tanı Yöntemleri başlıklı yazıdaki akciğer kanseri teşhisi hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Teşhisi Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku