İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

Akciğerin İkincil Tümörü ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Bu yazıyı paylaş

Akciğerin İkincil Tümörü ve Tedavisi konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Akciğerin İkincil Tümörü ve Tedavisi

Akciğerdeki metastaz sonucu oluşan ikincil (sekonder) tümörü ameliyatı sık yapılan operasyonlardır. Hatta denebilir ki karaciğerden sonraki en çok gerçekleşen metastaz akciğerlerde gerçekleşir.

Primer tümörünün kontrol altında olması ve nodüllerin metastaz ile uyumluluğu akciğer metastazının rezeksiyonu için gerekli kriterlerdendir. Ayrıca metastazın akciğer dışındaki organlarda gerçekleşmemiş olması ve postoperatif dönem için uygun akciğer rezervinin olması da bu kriterler arasında sayılabilir.

Bunun dışında parsiyel ya da komplet rezeksiyon için diğer endikasyonlar da tanı gereksinimi, tümör yükünün azaltılması ve kemoterapi sonrası rezidüel nodüllerin çıkarılması olarak sayılabilir.

Metastazdan sonra hayatta kalma süresinin uzunluğu hastalık döneminin uzunluğu ve metastazın miktarına bağlıdır. Buna bakarak şu söylenebilir; 5 yıllık sağ kalım için germ hücreli tümörlerde %68, sarkoma için %31, melanom için %21 ve epitel için ise %37 olarak ifade edilebilir.

Akciğerin İkincil Tümörü ve Tedavisi hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Poland Sendromu ve Tedavi Yöntemleri başlıklı yazıdaki akciğer kanseri tedavi yöntemleri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku