İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

Bronşektazi ve Nedenleri

Akciğer Kanseri Hakkında

Bu yazıyı paylaş

Bronşektazi ve Nedenleri konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Bronşektazi ve Nedenleri

Bronş duvarının kas yapısındaki hasarlar kalıcı genişlemeye yol açabilir. Bu kalıcı genişlemelere bronşektazi denmektedir. Bronşektazi doğumdan sonra ve doğumsal olmak suretiyle iki sebepten ortaya çıkmaktadır.

Doğum sonrası yani kazanılmış-edinsel durumlar dediğimiz sebeplerin başında akciğer enfeksiyonları ve aspirasyon pnömasi gelmektedir. Ayrıca bronşun daralmasına sebep olabilecek bazı durumlar vardır. Bunlar; yabancı cisim, lenf bezlerinin uyguladığı bası etkileri olarak sayılabilir.

Konjenital yani doğumsal sebeplerin başında ise anatomik bozukluk, immün sistem zayıflığı ve damar bozuklukları denen sekestrasyonlar gelmektedir. Solunum yolu üzerinde bulunan silia tabakası bozuklukları da bu sebeplerin başında gelmektedir.

Bronşların daralması ya da genişlemesi ve kronik tekrarlayan enfeksiyon ana patolojidir. Akciğerin en çok sol alt lobda görülür fakat tüm bronşlarını etkileyebilmektedir.

Bronşektazi ve Nedenleri hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Torasik Outlet Sendromu Nedir? başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku