İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

Çocukları Yabancı Cisimlerden Korumak

Akciğer Kanseri Hakkında

Bu yazıyı paylaş

Çocukları Yabancı Cisimlerden Korumak konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Çocukları Yabancı Cisimlerden Korumak

Yabancı cisimler sonucu ölüm çocuklarda oldukça yaygın görülmektedir. Her yaşta görülebilmektedir. Fakat 0-3 yaş arası en sık görülen yaşlardır. Erişkin beslenmeyle birlikte ilk altı yaşa dikkat etmek gerekir.

Erişkinlerde genelde yabancı cisimler sağ bölüme yerleşir. Çünkü sağ bölüm genişliği sola göre daha fazladır. Çocuklarda ise bu yanacı cisimler sağ ve sola eşit olarak yerleşmektedir.

Türkiye'de yöresel olarak yerleşen yabancı cisimler karadeniz bölgesinde genelde fındık, anadolu bölgesinde ay çekirdeği, güneydoğu da fıstık olarak sıralanabilir.

Yetişkinlerde genellikle tavuk kemiği, kılçık, zeytin çekirdeği, iğne, kalem ve pil olarak görülmektedir. Çocuklarda ise genelde oyuncak parçaları, pil, toka gibi cisimler sıralanabilir.

Ani öksürükler, boğulma veya morarma gibi etkileri olmaktadır. Ani başlayan etkiler ve ateş gibi belirtiler yabancı cisimlerin başka sebeplerindendir.

Yabancı cisimlere teşhis konulması için hikaye, şüphe, akciğer grafisi, tomografi, bronkoskopi ve cerrahi tedavi gerekebilmektedir.

Çocukları Yabancı Cisimlerden Korumak hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Timoma ve Tedavi Yöntemleri başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku