İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

El Terlemesinin Sebepleri

Akciğer Kanseri Teşhisi

Bu yazıyı paylaş

El Terlemesinin Sebepleri konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

El Terlemesinin Sebepleri

El ve avuçlar farklı nedenlerle terleyebilir. Ama ana nedenlerden bazıları stress bozukluğu ve lenf sistemindeki sorunlardır. Aşırı terleme el ve avuçta görüldüğü gibi aynı zamanda da koltuk altı, yüz ve ayaklarda da görülebilmektedir. Terleme sosyal hayatımızı ya da psikolojik durumumuzu etkileyecek safhada ise buna palmar hiperhidoz denmektedir. Eğer terleme koltuk altında şiddetlenmiş ise buna da aksiller hiperhidrozis nedir.

İnsanların yüzde 2 sinde bu bahsettiğimiz aşırı terleme sıklıkla görülür. Erkeklerin ve kadınların aşırı terleme sorununa maruz kalmaları ise eşit oranda olmaktadır. Genetik ya da ırsi olabilmektedir. Fakat mevsimsel değildir. Yani her zaman diliminde görülebilmektedir.

Ter bezlerinin boyutu ya da yapısı normal olduğu halde aşırı terlemeye maruz kalan hastalar olabilmektedir. Ellerde görülen bu aşırı terleme genelde sempatik sistemin gereksiz çalışması ile ortaya çıkan terlemeden ibaret olabilmektedir. Sempatik sistem aşırı duyarlı ya da fazla çalıştığında bu durumla karşılaşılmaktadır. Heyecan ve stres terlemenin tetikleyici unsurlarından olmaktadır.

El terlemesinin botox, iyontoferez ve antiseptik krem-ilaç gibi geçici tedaviler mümkündür. Ancak kalıcı tedavi endoskopik torakal sempatektomi olarak kabul edilir. Ameliyatı çok kısa sürer ve bu sorun ameliyatla tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

El Terlemesinin Sebepleri hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Torasik Outlet Sendromu Teşhisi başlıklı yazıdaki akciğer kanseri teşhisi hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Teşhisi Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku