İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

Göğüs Boşluğunda Sıvı Birikimi Tanı Yöntemleri

Akciğer Kanseri Teşhisi

Bu yazıyı paylaş

Göğüs Boşluğunda Sıvı Birikimi Tanı Yöntemleri konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Göğüs Boşluğunda Sıvı Birikimi Tanı Yöntemleri

Göğüs boşluğu sıvı birikimi tanısı için hastanın hastalık hakındaki öyksü çok önemlidir. Yaptığı seyehatler, soğuğa maruz kalınma, ateşli hastalıkları, tedavi gördüğü kanser hastalıklarının olup olmadığı, sigara kullanıp kullanmadığı gibi bilgiler öğrenilmelidir. Sonrasında da radyolojik inceleme ile birlikte fiziki muayene yöntemlerine geçilir.

Akciğer filmi ilk yapılacaklar arasındadır. Bunu takiben bilgisayarlı tomogrofidir. Bilgisayarlı tomogrofi ile sıvı ile birlikte mediastinal yapılar incelenip değerlendirilebilmektedir.  Ultrasonografi ise tanı aracı olarak kullanılır. Bunun yanında torasentez ve plevral biyopside başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir.

Akciğer filmi çekilip plevral efüzyon tespit edilince eğer benign bir hastalık yoksa genelde torasentez yapılmaktadır. Bu işlem lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Sakıncalı olduğu durumların başında kanama bozukluğu gelir. Torasentez işlemi sonrasında komplikasyonlar oldukça nadirdir. Sık sık pnömotoraks görülür.

Kansere bağlı plevral sıvılar kanserli hastalar için oldukça önemlidir. Bunun sıklığı metastaz ihtimali ile ilişkili olabilir. Eksüdatif plevral effüzyonların içinde %42-77 arasında görülmektedir. Tanı plevral sıvıda malign hücrelerin gösterilmesi sayesinde konulabilmektedir. ABD'de yılda 150.000 yeni MPE ile karşılaşılmaktadır.

Kanser hikayesi olanlarda  VATS denen videotoraksoskopik işlemi yapılmalıdır. VATS tedavi ve tanı oldukça önemli bir yöntemdir. VATS işlemi bir tek delikten lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Fakat bazı durumdlarda genel anestezi ile uygulanabilmektedir.

Göğüs Boşluğunda Sıvı Birikimi Tanı Yöntemleri hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Mezotelyomada Teşhisin Konulması başlıklı yazıdaki akciğer kanseri teşhisi hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Teşhisi Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku