İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

Kelime Anlamıyla Kanser

Akciğer Kanseri Hakkında

Bu yazıyı paylaş

Kelime Anlamıyla Kanser konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Kelime Anlamıyla Kanser

Kanser kelimesinin kökeni oldukça ilginçtir. Bir yengecin avını kıskacı ile kavramasından yola çıkarak bu avı yavaş yavaş yemesine gönderme yapılamsı için yengeç anlamına gelen kanser denilmiştir. Kanser oluşumu karsinojenlerin sinyal iletimini düzensiz hale gitirip bozması ile ortaya çıkmaktadır.

En temel ifade ile kanser belli bir organizmanın kontrolü dışında gerçekleşen hücre çoğalmasıdır. Kanserde genelde DNA yapısı bozulur. Kanser için genellikle genotksiktir. Kanserin bu kadar ölümcül olmasının sebebi de zaten  organizmanın sinyaline yanıt vermeyen kanserli dokunun metabolik değişikliklerinin sebebidir.

Kelime Anlamıyla Kanser hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Küçük Hücreli Akciğer Kanseri (KHAK) Nedir? başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku