İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

Pektus Ekskavatum Deformitesi

Akciğer Kanseri Hakkında

Bu yazıyı paylaş

Pektus Ekskavatum Deformitesi konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Pektus Ekskavatum Deformitesi

Kunduracı göğsü diye tabir edilen bu hastalık sternum ve kostal kartilajların çökmesiyle oluşmaktadır. Dopumsal bir anteriordür. Göğüs duvarında en sık rastlanan deformasyonlardandır. Yaklaşık %80 lik bir oranda karşılaşılmaktadır. Bu hastalığın erkelerde görülme oranı kadınlara göre 3-4 kat fazladır.

Bu deformite daha çok doğumda ya da ilk yaşlarda fark edilir. Zaman geçtikçe artar fakat 9 yaşında stabil hale gelir. Ergenlik dönemimin getirdiği hızlı büyüme sırasında ise daha da belirgin hale gelir. Çok derin olduğunda sternum vertebral kolona temas edebilmektedir. Bununla birlikte asimetri de çok sık görülür. Sağ bölümün sola nazaran daha fazla deformite olduğu görülebimektedir.

Bu hastalıkla oluşan deformitenin düzeyini tespit ederken HALLER INDEKSİ kullanılmaktadır.

A= Deformitenin en derin olduğu seviyedeki transvers çap,
B= Aynı seviyedeki ön-arka çap.

Haller İndeksi= A/B
Haller indeksi normal bir kişide 2,56 - 0,35 olarak kabul edilir.

Pektus ekskavatum %20 oranında görülebilir. Beraberinde diğer kas iskelet anomalileri de görülebilir. En sık görüleni skolyozdur. Erken dönemde düzeltilebilir. Bazı durumlarda da Marfan sendromu görülür.

Bu deformitenin nasıl oluştuğu bilinmemektedir. Uterusta fetusun diz, dirsek veya topuğunun sternumuna dayanması ile oluşabileceği tahmin edilmekle birlikte bu konu hiçbiri kesinlik kazanmamıştır. Kostakondral bölgelerin gelişim dengesizliği deformitenin oluşmasında ana unsur olduğu kabul edilmektedir. %37 oranında ailevi öykü bildirilmiştir.

Pektus Ekskavatum Deformitesi hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Göğüs Duvarı Deformasyonları başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku