İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

Pektus Ekskavatum Şikayetleri ve Etkileri

Akciğer Kanseri Hakkında

Bu yazıyı paylaş

Pektus Ekskavatum Şikayetleri ve Etkileri konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Pektus Ekskavatum Şikayetleri ve Etkileri

Pektus ekskavatum için fiziki muayene ve radyolojik görüntüleme ile tanı konulmaktadır. Önemli şikayetlerden biri görsel bozukluktur. Diğer şikayetlerden bir kaçı da nefes darlığı, çarpıntı ve efor kapasitesinin düşüklüğü olarak sayılabilir. Hastalıkla birlikte gelişen semptomlar deformitenin derecesi ile alakalıdır. Hafif depresyonlarda ise çoğunlukla semptomla karşılaşılmamaktadır. Semptomlar çoğunlukla erken ergenlik döneminde başlar. Egzersiz toleransı düşük olur. Bununla birlikte çoğu hastada sık tekrarlayan pulmoner enfeksiyonlar görülebilir.

Bu hastalığa sahip hastalar genellikle deformitenin görüntüsünden şikayet etmektedir. Buna bağlı olarak da sosyal aktivitelere katılmakta güçlük çekilir. Genellikle utangaç, içe kapanık ve bazen yalnız çocuklar olurlar. Ergenlik çağına ise psikolojik etkiler çok daha fazl ortaya çıkar.

Bu hastalık için düz ve lateral akciğer grrafisi istenmektedir. Solunum fonksiyon testleri sayesinde fonksiyonel bir patolojinin var olup olmadığı anlaşılır. Operasyon istenirse Toraks BT çekilmektedir. Kalp üzerindeki etkilerine bakılır.

Bu hastalıkta cerrahi tedavinin belli amaçları vardır. Bunların başında göğüs kafesinin gelişimine izin verilmesi ve sternumun akciğer ve kalbe baskısını engellemek gelir. Postürü düzeltmek ve psikolojik problemleri gidermekte pektus ekskavatumun cerrahi tedavisinin amaçlarındandır.

Pektus Ekskavatum Şikayetleri ve Etkileri hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Pektus Ekskavatum Deformitesi başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku