İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

Pnömotoraksa Sebep Olan Blebler

Akciğer Kanseri Hakkında

Bu yazıyı paylaş

Pnömotoraksa Sebep Olan Blebler konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Pnömotoraksa Sebep Olan Blebler

1cm den daha küçük olan ve içinde hava bulunan boşluklara bleb denir. Toraks boşluğu üstünde fazla negatif basıncın olması ya da sigara ve enfeksiyonlar başlıca sebeplerdendir.

Bül ise akciğerin aşırı distansiyonunu ile ortaya çıkar. Visseral plevra altında hava içeren boşlukların oluşmasıyla ortaya çıkar. 1cm nin üstündeki büyüklükteki keselerden oluşur. Akciğer içinde kalınlaşan fibrotik plevra oluşur. Fibrotik doku ile çevrili olabilmektedir.

Primer spontan pnömotorakslı hastalar genelde uzun boylu, sigara içen, zayıf ve erkeklerde ortaya çıkabilmektedir. Yüzbinde 10 kişide görülmektedir. Erkeklerin oranı kadınlara göre tam altı kat fazladır. Türkiye'de yılda 13.000 pnömotoraks vakası bildirilir. Yatarak tedavi olanların sayısı 10 bini bulur. Ani göğüs ağrısı, nefes darlığı oluşumu, çarpıntı ve öksürük tipik belirtilerindendir.

Pnömotoraksın fiziki muayenesinde perküsyonda sonaritenin arttığı görülür. Oskültasyonda o taraf solunum sesinin azaldığı ya da hiç olmadığı görülür. Ayrıca palpasyonla o tarafa vibrasyon torasikin alınmadığı da görülmektedir.

Hipotansiyon, siyanoz, venöz dolgunluk ve hastalıklı bölgede hemiteraksın genişlemesi en belirgin mediastinal kayma bulgularındandır.

Pnömotoraksa Sebep Olan Blebler hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Pnömotoraks ve Çeşitleri başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku