İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

Timoma ve Tedavi Yöntemleri

Akciğer Kanseri Hakkında

Bu yazıyı paylaş

Timoma ve Tedavi Yöntemleri konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Timoma ve Tedavi Yöntemleri

Timinoma ön mediasten tümörlerinin çoğunun oluşturur. Bu oran yaklaşık olarak %20'dir. Lenfositik, epitelyal ve spindle cell variantları mevcuttur. Yapısı oldukça serttir. Hemorajik ya da kistik olabilmektedir. İnvazyonla yayılım gösterirler. Genellikle de akciğer grafisi sırasında tesadüfen karşılaşılmaktadır.

Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürük görülebilir. Nefes darlığı ile de karşılaşılabilmektedir. Nadiren metastaz yapar.

Sinir ileti kavşağındaki bozukluktan ortaya çıkan hastalığa myastenia gravis denir. Kadınlarda sıklıkla görülür. Çift görme, göz kapağı düşüklüğü, halsizlik ve güçsüzlük en sık görülen etkileridir Ayrıca ses değişikliği ve çiğnemede zorluk görülebilmektedir.

VATS ve Robotik timektomi cerrahi yöntemlerin başında gelir. Ayrıca timoma ile birlikte timüs dokusunun çıkarılması da tedavide uygulanan yöntemlerdendir.

Timoma yavaş ve lokal yayılım yapar. Bu yüzden cerrahi tedaviden oldukça fazla yarar görülebilmektedir. Tedavisinde minimal invazif ve açık ameliyat yöntemlerine başvurulmaktadır.

 

Timoma ve Tedavi Yöntemleri hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki Göğüs Boşluğu Sıvı Birikimi Şikayetleri Nelerdir? başlıklı yazıdaki akciğer kanseri hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku