İstanbul Göğüs Cerrahisi

Minimal İnvaziv & Mediasten Cerrahisi

 
İstanbul Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanser Cerrahisi

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

Torasik Outlet Sendromu Teşhisi

Akciğer Kanseri Teşhisi

Bu yazıyı paylaş

Torasik Outlet Sendromu Teşhisi konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Torasik Outlet Sendromu Teşhisi

Torasik outlet sendromu teşhisinde fiziki ve radyoloji tanı metodları kullanılır. Fiziki muayenede eller ve kollar arasındaki şekil bozuklukları, renk değişiklikleri gözlemlenebilir. Zayıflarda servikal kaburga bariz şekilde hissedilir. Parmaklara uygulanan basınç ağrı yapar. Hastanın her iki nabzı mutlaka ölçülüp karşılaştırılmalıdır. Köprücük kemiğinde ağrı ortaya çıkmışsa TOS lehine değerlendirilir. Bazı testler uygulanabilir ama tanı değerleri düşüktür. Fiziki muayene daha yol göstericidir.

Radyoloji metodlarında ise PA ve lateral grafiler ile birlikte akciğer grafisi ön plana çıkar. Doopler, MR, Venografi ve servikal iki yönlü grafi ile anjiografi de torasik outlet sendromunun teşhisinde kullanılan radyoloji tanı metodlarının arasında sayılabilir.

Nörolojik belirleyici test EMG'dir.

Torasik Outlet Sendromu Teşhisi hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Önceki 14 Mart Tıp Bayramı başlıklı yazıdaki akciğer kanseri teşhisi hakkındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Akciğer Kanseri Teşhisi Hakkında Diğer Yazılar

İstanbul Göğüs Cerrahisi

  

BİZE HEMEN ULAŞIN

İstanbul Göğüs Cerrahisi İletişim Bilgileri Doç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

KOLON INTERATIONAL HOSPITAL
Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN

1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisas yaptı. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalıştı.

2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde çalıştı. 2017 ekim ayından beri Şişili Kolon International hastanesinde çalışmaktadır.

devamını oku